S ohľadom na životné prostredie

podporujeme systém ZORA.

Bayer crop science

Bayer je globálna spoločnosť s kľúčovými kompetenciami v oblasti Life Science, zdravotnej starostlivosti a poľnohospodárstva. Snažíme sa napĺňať náš cieľ - svet zdravia pre všetkých a hladu pre nikoho.

Svetová populácia neustále rastie a poľnohospodárstvo čelí výzve dopestovať dostatok potravín a zároveň využívať menej prírodných zdrojov. S týmto rastom populácie, spojeným s dôsledkami zmeny klímy a extrémneho počasia na celom svete, nestačí zachovať status quo v poľnohospodárstve a potravinovom hodnotovom reťazci.

Poľnohospodári hľadajú inovatívne riešenia, ako čo najlepšie využiť svoju pôdu a využívať menej prírodných zdrojov, a zároveň pestovať svoje plodiny bezpečným a udržateľným spôsobom, to znamená používať menej pôdy, vody a energie na pestovanie plodín.

Poľnohospodárstvo vždy prosperovalo vďaka inováciám. Bayer ako líder na trhu v poľnohospodárstve sa snaží hľadať riešenia, ktoré vedú k posunu smerom k regeneratívnemu poľnohospodárstvu.

Naším cieľom je okrem iného znížiť klimatickú stopu poľnohospodárstva, a znížiť vplyv ochrany plodín na životné prostredie. Zároveň pracujeme na obnove prírody zlepšením zdravia pôdy, zvýšením biodiverzity, a lepším hospodárením s vodou, a podporujeme farmárov v ich úsilí o zvýšenie poľnohospodárskych výnosov, produktivity fariem a ich príjmov.

Systém ZORA: Inovatívne riešenie pre udržateľné poľnohospodárstvo

Systém ZORA je efektívnym programom, ktorý sa zameriava na znižovanie environmentálnych dopadov v poľnohospodárstve a zodpovedné nakladanie s odpadmi. Poľnohospodárstvo má značný vplyv na životné prostredie, a preto je dôležité minimalizovať jeho negatívne dopady. Jednou z mnohých výziev, ktorým poľnohospodárstvo dnes čelí, je otázka plastového odpadu (najmä z použtitých prípravkov na ochranu rastlín), ktorý priemysel vyprodukuje. CropLife Europe je európska organizácia, ktorá zastupuje sektor ochrany plodín. Jej členmi sú globálne spoločnosti a národné asociácie pôsobiace v oblasti konvenčných pesticídov, biopesticídov, rastlinnej biotechnológie a digitálneho a precízneho poľnohospodárstva. Uvedomujúc si naliehavosť riešenia situácie s odpadmi prišla s iniciatívou Container Management Project – projekt nakladania s prázdnymi obalmi od prípravkov na ochranu rastlín.

Zodpovedné nakladanie s prázdnymi obalmi a efektívna likvidácia odpadov sú neoddeliteľnou súčasťou udržateľného poľnohospodárstva.  Súčasnou bežne zaužívanou praxou je, že poľnohospodárske subjekty platia oprávneným spoločnostiam za odvoz prázdnych obalov od prípravkov na ochranu rastlín. Tieto obaly obsahujú zvyšky prípravkov a chemikálií, a preto sú považované za nebezpečný odpad, ktorý nemôže byť ďalej spracovaný. Jedinou možnosťou je jeho skladovanie na nebezpečných skládkach takéhoto odpadu. Tento spôsob nakladania s obalmi predstavuje veľké riziko pre osoby, ktoré s ním prichádzajú do kontaktu, a samozrejme pre celé životné prostredie. Je trvalo neudržateľný.

Jedným z hlavných cieľov systému ZORA je podpora zodpovedného správania poľnohospodárov a minimalizovanie environmentálnych dopadov poľnohospodárskej činnosti. Zakladá zodpovednosť výrobcov a dovozcov prípravkov na ochranu rastlín za nakladanie s prázdnymi obalmi od prípravkov na ochranu rastlín na území Slovenskej republiky. Snaží sa edukovať farmárov a motivovať ich k znižovaniu hromadenia nebezpečného odpadu. Systém ZORA poskytuje podporu pri monitorovaní vyplachovania pesticídov z plastových obalov, a následne poskytuje riešenia na jeho bezpečnú likvidáciu, alebo zhodnotenie.

Subjekty zapojené do systému ZORA sú poľnohospodárske spoločnosti, farmári, samostatne hospodáriaci roľníci, predajcovia-distribútori a profesionálni používatelia prípravkov na ochranu rastlín, ktorí sa dobrovoľne zúčastňujú zberu prázdnych obalov od prípravkov na ochranu rastlín. Prázdne obaly sú odvážané dva krát do roka, v období jún/júl a október/november. Následne sú takéto obaly pripravené na ďalšie bezpečné spracovanie a recykláciu. Jedným z dôležitých procesov je aj správne vyplachovanie zvyškov prípravkov, aby nekontaminovali pôdy a vodné zdroje. Zapojené subjekty sú povinné dodržiavať základné požiadavky, ktorými sú: prázdne obaly musia byť odzátkované, vypláchnuté, suché a nezatečené. Zabalené musia byť v priehľadných plastových vreciach, ktoré sú k tomu určené. Iba tak sú pripravené na odovzdanie. Spomenuté požiadavky vychádzajú z uplatňovania dobrej poľnohospodárskej praxe a sú rozhodujúce pre úspešný zber a následné zhodnotenie obalov recykláciou. Na zber dohliadajú vyškolení pracovníci a odoberajú sa výlučne také obaly, ktoré spĺňajú stanovené pravidlá systému ZORA. 

Odvetvie pesticídov uvádza medziročný nárast miery zberu obalov z prípravkov na ochranu rastlín a počtu krajín, ktoré ponúkajú programy zberu týchto obalov. Na Slovensku túto iniciatívu stelesňuje systém ZORA. Jeho aktivity sa vykonávajú pod záštitou Slovenskej asociácie ochrany rastlín, a financovaný je z príspevkov jeho podporovateľov, medzi ktorých patríme aj my.

CropLife Europe oznámila nové úspechy v tejto oblasti súvisiace so záväzkami priemyslu na podporu trvalo udržateľného poľnohospodárstva. V roku 2021 sa vyzbieralo 66 % plastových obalov od pesticídov a 20 z 27 členských štátov EÚ malo zavedené schémy zhodnocovania týchto obalov. V rámci spoločného úsilia si výrobcovia pesticídov a biopesticídov v Európe stanovili dva ciele súvisiace s obehovým hospodárstvom: do roku 2025 zaviesť v členských štátoch EÚ priemernú 75 % mieru zberu plastových nádob na pesticídy a biopesticídy; a zabezpečiť, aby bol systém správy obalov do roku 2025 dostupný v 100 % členských štátov EÚ.

Zvýšením miery zhodnocovania a recyklácie plastových nádob, v ktorých sú balené pesticídy, náš priemysel prispieva k cieľom EÚ v oblasti obehového hospodárstva. Ciele sú ambiciózne, ale stále viac farmárov a prevádzkovateľov sa zapája do schém zberu prázdnych obalov a uvedomuje si dôležitosť bezpečnej recyklácie. Viac ako 83 % plastových nádob zozbieraných v 20 členských štátoch v roku 2021 bolo poslaných na bezpečnú a kontrolovanú recykláciu.

Benefity systému ZORA

Správnym vyplachovaním sa využije o 2 – 5% prípravku viac, v závislosti od jeho formulácie, čo v neposlednom rade zvyšuje efektivitu ochrany rastlín, a znižuje náklady samotného podniku. Z obalu sa tak odstráni celý objem prípravku, takže sa z nebezpečného odpadu stáva obyčajný plastový odpad bez nebezpečených zvyškov. Tým sa samozrejme znižuje riziko poškodenia zdravia osôb prichádzajúcich do kontaktu s takýmto odpadom, a tiež životného prostredia, najmä kontaminácie pôdy a vodných zdrojov. Takto zozbieraný odpad je po každom zbere skontrolovaný, a vzorky z obalov sú odoslané do certifikovaného laboratória, kde sú vykonané potrebné analýzy na reziduálne zvyšky chemikálií. Počas celého fungovania systému sme nezaznamenali žiadny pozitívny výsledok, čo svedčí o zodpovednom prístupe účastníkov systému, aj o efektívnej kontrole samotného zberu. Takýto odpad je teda možné ďalej spracúvať a zhodnocovať.

+3-5 % - 1
+3-5 % - 3
+3-5 % - 2
+3-5 % - 4
+3-5 % - 5

Subjekty, ktoré sú zapojené v systéme ZORA za túto službu odvozu a spracovania odpadu neplatia, pretože náklady znášajú zodpovední výrobcovia, ktorí tento systém podporujú. Medzi takýchto výrobcov patrí aj spoločnosť Bayer. Samotné poľnohospodárske podniky teda v konečnom dôsledku ušetria nemalé náklady za odvoz a likvidáciu, ktoré vyplývajú zo zákona. Po odovzdaní odpadu dostane poľnohospodársky subjekt zapojený do systému ZORA potvrdenie o prevzdatí prázdnych obalov.

Systém ZORA je inovatívnym riešením pre podporu udržateľného poľnohospodárstva a ochranu životného prostredia. Jeho dôraz na zodpovednosť, udržateľnosť a minimalizovanie environmentálnych dopadov robia z neho dôležitý nástroj pre poľnohospodárov, ktorí sa snažia presadiť ekologicky udržateľné praktiky na svojich farmách.

Pomáha poľnohospodárom minimalizovať environmentálne dopady ich činnosti a zlepšovať kvalitu životného prostredia pre budúce generácie. Systém ZORA môže byť pre farmárov významným nástrojom na dosiahnutie udržateľného poľnohospodárstva, a zároveň prispieva k ochrane životného prostredia a zlepšeniu zdravia ľudí. S jeho využívaním môžu farmári nielen efektívne hospodáriť, ale aj plniť svoju zodpovednú úlohu voči životnému prostrediu.

Praktické informácie pre agronómov v systéme ZORA

Prázdný obal od prípravku na ochranu rastlín poriadne vypláchneme a necháme jeho obsah hore dnom odtiecť. Vypláchnuté a odtečené obaly vložíme do vriec odelene od uzáverov a hliníkových vreciek, ktoré uskladníme do osobitného vreca. Zaplnené vrecia zviažeme a skladujeme v uzavretom sklade, odkiaľ sú ďalej odovzdané oragnizácii poverenej zberom.

 

UPOZORNENIE: Prípravky na ochranu rastlín by mali byť používané bezpečne. Pred každým použitím si prečítajte etiketu a informácie o produkte. Venujte zvláštnu pozornosť vetám o nebezpečnosti a výstražným symbolom použitým na štítkoch a dodržujte odporúčané bezpečnostné opatrenia.

Zapojenie okresov do zberu prázdnych obalov

Zora - mapa zapojenych okresov do zberu
Untitled design - 1
Slovenská asociácia ochrany rastlín

 

Slovenská asociácia ochrany rastlín vznikla v roku 1999. Za svoje cieľe si kladie výkon odborného vzdelávania pre predaj a používanie prípravkpou na ochranu rastlín. Ďalej vykonáva výstavnícku, propagačnú, vydavateľskú a edičnú činnosť a taktiež monitoruje morálny a etický rozmer slovenského trhu s prípravkami na ochranu rastlín.

www.scpa.sk

Ďaľšie materiály

The browser compatibility override message